Stress on närvipinge. See on negatiivne emotsionaalne surve. See kulutab meie organismi. Kuni 90% kõigist terviseprobleemidest on seotud stressiga. Liigne stress nõrgestab meie immuunsüsteemi, mistõttu kõrgeneb risk haigestumiseks tavalisest külmetushaigusest kuni vähini.

Me ei saa stressi oma elus täielikult välistada. Küll aga saame me õppida, kuidas sellega toime tulla ja korvata seda hävitustööd, mida stress võib põhjustada.

Üksnes positiivse mõtlemisega me stressist jagu ei saa. Vajalik on midagi enamat. Vajalik on kaasata meie süda kui organ, millel on palju olulisem funktsioon meie kehas kui olla lihtsalt mehhaaniline pump. HeartMath süsteem on innovaatiline lähenemine stressist vabanemiseks.

See süsteem on kõigile kergesti õpitav. Selle kasutamisest on kasu nii pereelus suhete hoidmiseks ja parandamiseks kui ka tulemuslikkuse ja tööalaste saavutuste tõstmiseks nii äris kui spordis. Süsteemi kasutamine tõstab teadlikkust ja intelligentsi, parandab inimestevahelisi suhteid, säilitab kiirete muutuste ajal tasakaalu ja paindlikkust.

HeartMath süsteem lähtub südamest. Sinu süda muudab pidevalt rütmi. Südamelöökide muutumist löögist löögini nimetatakse südamerütmi muutumiseks (edaspidi kasutame selle tähistamiseks lühendit HRV – tuleneb inglise keelest Heart Rate Variability). Stressi negatiivset mõju saame jälgida, kui me vaatleme südame rütmi muutusi. Meie südame iga löögi pikkus on erinev:

Kui meie muutuv pulsisagedus kanda ajalisele graafikule, saame HRV kõvera. Emotsioonidel on võimas mõju HRV kujule. Kui sa oled stressis, siis HRV kuju on kaootiline:

Kui me naudime olukorda (nauditav projekt, mõnus vestlus, hea mäng jms) või lihtsalt tunneme ennast hästi, siis südamerütmi kiirenemine ja aeglustumine toimub sujuva mustri järgi. HRV graafikult võime näha, et see on sujuv, või nagu teadlased ütlevad – koherentne. See koherents lubab sul saavutada suuremat jõudlust, kohanemisvõimet, paindlikkust, loovust ja tervist:

Lihtsa harjutusega, kus sa koondad oma tähelepanu südame piirkonnale ja kujutad hingamisel ette, et sa hingad läbi selle piirkonna, lood sa oma närvisüsteemis suuremat korrastatust. See viib sujuva ja koherentse südamerütmini. Mis viib väiksema stressini.

Seda ja paljusid muid harjutusi stressiga toimetulekuks on võimalik õppida ja jälgida igal pool ja igas olukorras emWave2 seadmega. Tulemuseks on stressivaba elu. Mis omakorda viib… (lõpeta see lause ise).